Muzeum w Będominie jest jedyną tego typu placówką na świecie. Prowadzi szeroką działalność związaną z edukacją patriotyczną w szczególności dzieci, młodzieży szkolnej i żołnierzy. Oferuje możliwość zobaczenia eksponatów związanych z ważnymi wydarzeniami w historii Polski i pozwala jednocześnie lepiej je zrozumieć.
Głównymi celami działalności edukacyjnej Muzeum są:
- nauczanie o hymnie Polski oraz okolicznościach jego powstania
- nauczanie o polskich symbolach narodowych i ich znaczeniu
- kształtowanie postaw patriotycznych
Lekcje muzealne pozwalają przenieść się w czasie i lepiej zrozumieć uczucia i nastroje Polaków z czasów Mazurka Dąbrowskiego, ale także lepiej zrozumieć czym jest patriotyzm dzisiaj. Tematyka jest podzielona według zagadnień i grup wiekowych. Dla szkół podstawowych:
- Śladami „Mazurka Dąbrowskiego”
- Patron mojej szkoły Józef Wybicki
- Polskie symbole narodowe
Dla szkół gimnazjalnych i średnich
- Rola „Mazurka Dąbrowskiego” w odzyskaniu niepodległości Polski
- Życie i działalność polityczna Józefa Wybickiego
- Droga do wolności – od Insurekcji Kościuszkowskiej do Powstania Warszawskiego
- Polskie symbole narodowe
- Rola „Mazurka Dąbrowskiego” w kształtowaniu świadomości narodowej Polaków
- Nadzieje i złudzenia – Legiony Polskie we Włoszech
Udział w lekcji muzealnej jest bezpłatny od 28 maja do 31 grudnia 2009 roku dla grup minimum 15-osobowch, zgłoszonych w Muzeum na 7 dni przed planowaną wizytą.
Oprócz działalności edukacyjnej i wystawienniczej Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie gromadzi i opracowuje zbiory związane z Józefem Wybickim i jego epoką oraz pamiątki historyczne dotyczące „Mazurka Dąbrowskiego”, pochodzące z XIX i XX wieku. Ponadto odbywają się tu koncerty muzyki patriotycznej, ślubowania uczniowskie, przysięgi żołnierskie, rajdy, projekcje filmów historyczno-edukacyjnych, cykliczne imprezy sportowe oraz impreza plenerowa „Batalia Napoleońska”. Ukazując dzieje narodu polskiego i historię jego walk o niepodległość, Będomin kształtuje w młodych pokoleniach Polaków postawę miłości do Ojczyzny.
za polska.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz