O istnieniu takiego dokumentu poinformował Jacek Pawłowicz z Biura Edukacji Publicznej IPN. Historyk był konsultantem historycznym twórców filmu fabularnego o Auguście Fieldorfie pt. «Generał „Nil"», który wychodzi na ekrany kin 17 kwietnia. Pawłowicz ocenia, że w oparciu o ten dokument IPN może z dużą dozą prawdopodobieństwa określić miejsce, gdzie na warszawskich Powązkach znajduje się grób generała Emila Fieldorfa „Nila".
- Dokument jest datowany na 12 kwietnia 1956 roku. Sporządzono go w oparciu o relację Władysława Turczyńskiego, który w warszawskim więzieniu przy Rakowieckiej był odpowiedzialny za grzebanie ciał ofiar egzekucji - powiedział „Naszemu Dziennikowi" Pawłowicz.
W oparciu o ten dokument historycy z IPN ustalili, że ofiary egzekucji przeprowadzonych przy Rakowieckiej od początku 1948 roku - a jednym z nich był Fieldorf - były grzebane na warszawskich Powązkach.
Odnalezione archiwalia szczegółowo opisują wygląd grobu, w którym mógł spocząć „Nil". August Emil Fieldorf „Nil" był członkiem ZWZ-AK, a w 1942 roku został dowódcą Kedywu. Po aresztowaniu przez NKWD, nierozpoznany, został zesłany na Syberię. Po powrocie do Polski aresztowano go w 1949 roku i w sfingowanym procesie skazano na karę śmierci. Wyrok wykonano w lutym 1953 roku.
Po wykonaniu wyroku śmierci na generale w więzieniu na warszawskim Mokotowie 24 lutego 1953 roku jego pochówek odbył się tajnie i do dzisiaj nie wiadomo, gdzie spoczywa bohaterski oficer.
za fronda.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz